Fiat Doblo

 

Sukcesy jakie zaczął w 1998 roku odnosić Citroen i jego model Berlingo, skłoniły włoskiego Fiata do wejścia w nowy segment samochodów osobowo-dostawczych. W roku 2000 swoją premierę ma Doblo. Ten kombivan jest do dziś zaliczany do najbardziej popularnych modeli w swoim segmencie. Punktem wyjścia dla maszyny był układ podłogowy samochodu Palio Weekend. Rok 2003 to moment wprowadzenia do sprzedaży wersji terenowej oznaczonej jako Doblo Adventure. W 2004 roku przeprowadzono face-lifting pojazdu, co spotkało się z pozytywnym odbiorem nabywców.

Powiększona wersja znana pod nazwą Doblo Cargo uzyskała w 2006 roku tytuł International Van of the Year. Samochód dostępny jest z różnymi silnikami, zarówno benzynowymi, jak i wysokoprężnymi. W zależności od wersji w aucie może jechać od dwóch do siedmiu pasażerów. Ta pierwsza opcja ma miejsce w przypadku dostawczego Cargo. Maksymalna ładowność samochodu wynosi 730 kilogramów. Pojazd nie zrobił furory w testach Euro NCAP, w których uzyskał trzy gwiazdki.

Obecnie Fiat Doblo cieszy się nadal sporą popularnością, ale funkcjonuje wyłącznie jako auto używane na rynku wtórnym, ponieważ jego produkcję zakończono w 2009 roku. Na przestrzeni lat było ono produkowane w Turcji, Brazylii, Rosji oraz Wietnamie. Jego następcą został Fiat Doblo II, który od początku produkowany jest w tureckich zakładach w Bursie. Jego ładowność została zwiększona do maksymalnie 1000 kilogramów. Model zadebiutował w 2010 roku podczas renomowanych targów branżowych Geneva Motor Show.