Citroen Berlingo

 

Na rynku samochodów dostawczych model Berlingo od Citroena wyrobił sobie bardzo mocną pozycję. Auto zadebiutowało w 1996 roku jako kooperacja z innym francuskim gigantem motoryzacyjnym – Peugeotem. Co ciekawe, zalicza się go dziś do absolutnych pionierów w segmencie osobowo-dostawczym i właśnie od jego premiery zaczęto w ogóle taki segment odróżniać. Przestronne nadwozie zapewnia wygodną podróż pięciu osobom, aczkolwiek tylna kanapa nie jest tak komfortowa, jak w klasycznych pojazdach osobowych.

W zależności od wersji Berlingo jest dostępny jako kompaktowy furgon z miejscami dla kierowcy i jednego pasażera lub jako pięcioosobowe auto rodzinne. Rok 2002 przynosi face-lifting modelu, który zyskuje bardziej nowoczesny charakter. Citroen nie ograniczył się do tych zmian, ale rozpoczął prace nad terenową wersją auta. Jego premiera miała miejsce w październiku 2003 roku, oznaczono je symbolem X-TR. Do dziś Berlingo słynie z niskiej awaryjności i optymalnej konstrukcji, przez co bywa najwyżej oceniany w ramach swojego segmentu.

Od roku 1998 do 2002 samochód był montowany w Polsce, w zakładach w Nysie. Druga generacja Berlingo pojawiła się w sprzedaży w 2008 roku. Produkowano go w fabrykach Citroena w Hiszpanii oraz Portugalii. Zmiany wyglądu miały miejsce w 2012 i następnie w 2015 roku. Co ciekawe, ten popularny model Citroena ma również swoje elektryczne oblicze. Wersja zasilana prądem zaczęła powstawać w 2013 roku jako wynik kooperacji z koncernem Mitsubishi, dostarczającym Francuzom napędów trakcyjnych oraz akumulatorów.